Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2011

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov v Slovenskej republike sa uskutoční podľa zákona č. 263/2008 Z. z. o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 z 18. júna 2008. Zákon zohľadňuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 763/2008 z 9. júla 2008 o sčítaní obyvateľov, domov a bytov.
Pod číslom 438/2010 s účinnosťou od 20. novembra 2010 vyšlo v Zbierke zákonov Opatrenie Štatistického úradu Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o charakteristikách, základných znakoch a štruktúre zisťovaných údajov a vydáva vzor sčítacieho tlačiva pri sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011.
Pod číslom 1/2011 s účinnosťou od 10. januára 2011 vyšlo v Zbierke zákonov nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje čas sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2011.

 

DÔLEŽITÉ DÁTUMY SČÍTANIA


ROZHODUJÚCI OKAMIH SČÍTANIA je polnoc z piatka 20. mája 2011 na sobotu 21. mája 2011. Do sčítacích formulárov sa zaznamenajú údaje aktuálne k tomuto dátumu.
ČAS SČÍTANIA je doba, počas ktorej sa sčítanie vykoná. Podľa nariadenia vlády Slovenskej republiky sčítanie sa vykoná v čase od 13. mája 2011 do 6. júna 2011.
ČAS NA ELEKTRONICKÉ SČÍTANIE bude približne o týždeň kratší, od 21. mája 2011 do 29. mája 2011 z dôvodu, aby si sčítací komisári mohli skontrolovať, či sa obyvatelia, ktorí im avizovali záujem o elektronické sčítanie, skutočne aj elektronicky sčítali. Ak sa obyvateľ elektronicky nesčíta, sčítací komisár ho navštívi opäť a požiada ho o vyplnenie tlačených sčítacích formulárov.

 

AKO SA BUDEME SČÍTAVAŤ


Sčítanie riadi, metodicky usmerňuje a koordinuje Štatistický úrad SR v súčinnosti s príslušnými orgánmi štátnej správy, obvodnými úradmi, obcami a vyššími územnými celkami. Toto štatistické zisťovanie sa týka všetkých obyvateľov okrem cudzincov požívajúcich diplomatické výsady a imunitu. Do sčítania budú zaradení aj cudzinci, ktorí budú v rozhodujúcom okamihu sčítania na území Slovenskej republiky. Ak sa zdržia menej ako 90 dní, poskytnú údaje len v obmedzenom rozsahu (pohlavie, dátum narodenia, štátna príslušnosť). Sčítanie sa ďalej vzťahuje na každú budovu určenú na bývanie alebo na inú budovu obývanú v rozhodujúcom okamihu sčítania a na byty.
Samotné sčítanie vykonajú sčítací komisári. Podmienkou je, že sčítací komisár musí byť štátnym občanom Slovenskej republiky, starší ako 18 rokov, musí byť bezúhonný a spôsobilý na právne úkony. Jeho povinnosti presne vymedzuje zákon, ako aj to, že sčítací komisár má za výkon činnosti nárok na odmenu. Sčítanie obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 bude veľmi podobné sčítaniu pred desiatimi rokmi. Novinkou je možnosť elektronického vyplnenia sčítacích tlačív.


 

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

Register zverejňovania ponúk prevodu vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku

webygroup

Magyar verzió
Úvodná stránka